drug-clearance.jpg

ترخیص دارو

ترخیص دارو وارداتی باید طبق پرونده تشکیل شده در سازمان مجوز دهنده (وزارت بهداشت) دارای مطابقت و از کیفیت مطلوب برخوردار باشد جهت ترخیص دارو از  گمرکات کشور فاکتور یا پروفرمای صادر شده توسط کارشناسان گمرک با پروانه بهره برداری و ساخت دارو مورد مطابقت قرار می دهد. پس از مطابقت مجوز مربوطه توسط حق العمل کار یا ترخیص کار دارو مورد بررسی اولیه قرار می گیرد، شرکت پارسا ترخیص توسط مشاورین ترخیص کالا تعرفه ها و مجوز ها مورد بررسی قرار می گیرد تا دچار مشکل در جریان ترخیص نشود. در اینجا قصد داریم تا نحوه واردات و ترخیص دارو و مواد وابسته به آن (مواد اولیه) از طریق گمرکات را به شما معرفی کنیم. همچنین قصد داریم تا شما را با خدمات بازرگانی احدی آشنا کنیم.

آشنایی با ارزش نحوه ترخیص دارو

یکی از تجارت هایی که دارای اهمیت در خصوص سود در کشورها می باشد واردات دارو است که برای تجار و بازرگانان از اهمیت زیادی برخوردار است، لذا در این خصوص ارزش واردات کالا بخصوص دارو اهمیت بالایی دارد.

لذا می توان گفت ترخیص دارو از گمرکات نیازمند رعایت کردن قوانین خاصی است، این قوانین دارای اصول و چارچوب هایی می باشد که شامل اسناد و مدارک است که تجار و بازرگانان باید به آن نگاه ویژه ای داشته باشند.
ورود و ترخیص دارو و همچنین واردات مواد اولیه دارو نیازمند اخذ مجوز می باشد. قبل از ورود کالا می بایست این مجوز ها اخذ گردد، در صورتی که مجوز واردات دارو مطابق با قوانین کشور نباشد مراحل ترخیص کالا از گمرکات دچار معظل می گردد. لذا می بایست قبل از ورود کالا آشنایی کامل در خصوص دریافت مجوزهای لازم را داشته باشیم تا در روند ترخیص دارو خللی ایجاد نگردد.

فرآیند ترخیص دارو از گمرکات

با توجه به مطالب فوق اخذ مجوز جهت ترخیص دارو دارای اهمیت می باشد. با توجه به سود بالای این کالا که در بالا اشاره شد، پیش از ورود کالا می بایست تجربه کافی در این خصوص داشته باشیم. جهت ترخیص دارو از گمرکات کشور می بایست مجوزهای ورود کالا را از واردات بهداشت اخذ نماییم، لذا پیش شرط ورود کالا اخذ مجوزهای لازم می باشد.
دارا بودن مدارک لازم جهت ترخیص کالا ها بخصوص دارو، در کنار اخذ مجوزهای لازم که از وزارت بهداشت اخذ می گردد، دارای اهمیت خاصی است لذا اخذ مدارک و اسناد لازم از فروشنده و تحویل آن به ترخیص کار و یا حق العمل کار رسمی گمرک کمک می کند تا کالا با توجه به اهمیت ویژه آن در اسرع وقت ترخیص گردد.
لذا داشتن مدارک و اسناد ورود کالا در کنار اخذ مجوز از وزارت بهداشت به شرکت ترخیص دارو فعالیت می نماید فرآیند ترخیص را کوتاه می نماید.

موارد مورد نیاز جهت ترخیص دارو از گمرکات

همانطوریکه می دانید جهت ترخیص دارو و مواد اولیه دارو از گمرکات مدارکی مورد نیاز می باشد:

 • اخذ مجوزهای ورود جهت ترخیص کالا
 • اخذ مجوزهای ورود جهت مواد اولیه کالا
 • تائیدیه ثبت اطلاعات شرکت وارد کننده دارو و اخذ تاییدیه از سازمان های مورد نیاز

 

مراحل ترخیص کالا

مدارک و اسنادی که در ترخیص دارو مهم می باشد:

 • ثبت درخواست ورود و ترخیص دارو
 • ثبت درخواست ورود و ترخیص مواد اولیه دارو
 • ثبت و ارائه آنالیز کالا جهت ترخیص دارو از گمرک فرودگاه امام و دیگر گمرکات
 • ارائه پروانه ساخت دارو جهت ترخیص دارو از گمرکات کشور
 • ارائه گواهی عدم آلودگی جهت ترخیص دارو از گمرک بندرعباس
 • ثبت سفارش دارو جهت ترخیص دارو از گمرکات
 • دریافت فاکتور و یا پیش فاکتور از فروشنده
 • ثبت شرکت فروشنده
 • دریافت مجوز ورود دارو
 • دریافت مجوز ورود مواد اولیه دارو
 • اعلام پروانه ساخت دارو
 • ارائه مدارک
 • تحویل و نشان دادن آنالیز محصول

همانطورکه در بالا اشاره شد دریافت مجوز های قانونی تابع مقررات خاصی می باشد که جهت دریافت این مجوزها می بایست اسناد و مدارک لازم ارائه گردد. لذا آشنایی با مدارک و اسناد لازم و مهیا نمودن آنها قبل از مراجعه به سازمان مربوطه از اهمیت خاصی برخوردار است. که در تسریع و فرآیند ترخیص کالای دارویی بسیار مهم می باشد.

در سالیان گذشته اظهار کالای دارویی جهت دریافت مجوز دارو و مواد اولیه دارویی بصورت ثبت الکترونیکی انجام می گردید که یا با حداقل اسناد انجام میشد و مطابق این ترخیص دارو و مواد اولیه داروئی بدون مراجعه حضوری به معاونت داروئی کشور به شکل کاملا الکترونیک صورت می پذیرفت.

با توجه به نیاز کشور به دارو ترخیص دارو اهمیت بسزایی دارد و این مهم برای شرکت پارسا ترخیص سپهر برای ترخیص دارو از گمرکات حائز اهمیت می باشد به این منظور پرسنل شرکت پارسا ترخیص با دریافت حداقل اسناد ترخیص دارو اقدام به اظهار و بلافاصله اقدام به خروج کالا می نمایند.

بیشتر بخوانید: ترخیص تجهیزات پزشکی

ترخیص دارو از گمرک امام خمینی دارای اهمیت خاصی می باشد به جهت اینکه اغلب داروها دارای فوریت ترخیص هستند و بصورت حمل یکسره ترخیص می شوند. داروهایی که دارای عدم ساخت داخل هستند جهت ترخیص با حداقل تعرفه یعنی 5% و معاف از پرداخت  10% وزارت راه می باشد. البته ثبت عدم ساخت داخل در مجوزها این معافیت را ایجاد می کند.

لذا مدارک و اسناد را می توان به شرح ذیل تقدیم حضور رساند:

 • تحویل و ثبت اسناد مربوطه جهت ثبت سفارش در سامانه تجارت
 • دریافت کد IRC
 • تحویل سوابق ترخیص دارو
 • تحویل مدارکی درخصوص عدم آلودگی
 • تحویل فاکتور خرید کالا
 • تحویل لیست عدل بندی کالا
 • تحویل آنالیز محصول

زمانی که تجار تصمیم به ورود کالا می نمایند، تعرفه حقوق ورودی بسیار حائز اهمیت است، چرا که به تجار و بازرگانان در خصوص ترخیص دارو کمک می کند تا قیمت تمام شده کالا به دست آید. لذا این سوال پیش می آید که تعرفه حقوق ورودی گمرک در خصوص کالاهای مواد اولیه و دارو به چه صورت تهیه می گردد؟

دریافت کد تعرفه کالا یکی از مهم ترین موارد در انجام فرآیند هر نوع کالایی می باشد. لذا با توجه به شرح و آنالیز کالا می توان از طریق گمرک ایران و یا از طریق سازمان صنعت و معدن و یا کتاب مقررات صادرات و واردات این کد را دریافت نمود، ضمناً جهت ترخیص دارو و یا کالاهای دیگر حتماً به یک کد تعرفه نیازمندیم که از روش های مختلفی که در بالا اشاره شد می توان دریافت کرد.

لذا روش های آسان تری جهت اخذ کد تعرفه وجود دارد که هم مطمئن و هم سریع باشد، مانند مراجعه به یک شرکت ترخیص کالا و یا حق العمل کار رسمی گمرک که در خصوص ترخیص مواد اولیه دارو فعالیت داشته و در کنار آن بتوان از تجربه آنها استفاده کرد. لذا آشنایی و مراجعه به این افراد که در حوزه ترخیص دارو فعال می باشند کمک می کند که با دید کلی و راهنمایی لازم و استفاده از تجربیات شرکت های دارویی دیگر کمتر دجار مشکل شده و سریعتر به تعرفه مناسب دستیابی داشته باشد.
لذا با مراجعه حضوری به شرکت های ترخیص دارو که در کلیه گمرکات کشور در حال اجرای کار می باشند از مشکلاتی که در آینده برای تجار پیش می آید جلوگیری می گردد. واردات کالا در خصوص ترخیص دارو بسیار مهم و بسیار پیچیده است اما مشاوره با افراد دارای تجربه سود را بالا برده و مراحل و فرآیند ترخیص کالا کوتاه و بدون مشکل طی می گردد.

 

شرکت ترخیص دارو

شرکت پارسا ترخیص سپهر (بازرگانی احدی) در زمینه ترخیص دارو و مواد اولیه دارو دارای تجربیاتی است که در خصوص کالاهای وارداتی ار کلیه گمرکات، این اطمینان را به مشتریان عزیز می دهد که با خاطری آسوده تمام مراحل ترخیص دارو و ترخیص کالاهای وارداتی را به این شرکت بسپارند. در خصوص سرمایه گذاری در حوزه دارو و مواد اولیه دارو این نکته را باید مد نظر داشته باشید که ترخیص دارو و مواد اولیه دارویی با توجه به حمایت های دولت باید فرآیند ترخیص سریع تری نسبت به دیگر کالا ها داشته باشد.

تماس با بازرگانی احدی

از موارد بسیار مهم این شرکت ترخیص دارو در حداقل زمان ممکن می باشد که سعی شده این دوره ترخیص را با مشاوره های خرید تا ترخیص، لحظه به لحظه درکنار بازرگانان محترم قرار گیریم که مشکلات قبل از ورود کالا مرتفع گردد و در زمان ورود کالا، ترخیص دارو با مشکل مواجه نگردد. شرکت پارسا ترخیص سپهر آماده ارائه هر گونه مشاوره با توجه به تجارب کسب شده در حوزه ترخیص دارو  می باشد.

امتیاز دهید :

پرسش و پاسخ

صمدی
صمدی
۱۴۰۰/۰۲/۰۵

آیا شرکت پارساترخیص از گمرک های مختلف دارو ترخیص می کند؟

مدیر سایت
مدیر سایت

بله شرکت پارسا ترخیص از گمرکات مختلف اقدام به ترخیص کالا می کند. لطفا اطلاعات کالاها و داروهای خود را جهت ترخیص ارسال نمایید تا مدت زمان و مدارک مورد نیاز جهت ترخیص اعلام شود. 

اصلانی
اصلانی
۱۴۰۰/۰۲/۰۵

تعرفه ترخیص کالا چقدر است؟

مدیر سایت
مدیر سایت

تعرفه ترخیص دارو بستگی به نوع دارو دارد اما به طور کلی  داروهایی که در داخل تولید نمی شوند جهت ترخیص با حداقل تعرفه یعنی 5% و معاف از پرداخت  10% وزارت راه می باشد.

صالحی
صالحی
۱۴۰۰/۰۲/۰۵

مدارک مورد نیاز برای ترخیص دارو از گمرک چیست؟

مدیر سایت
مدیر سایت

برای ترخیص دارو از گمرک باید پروانه ساخت دارو، مجوز واردات دارو، اطلاعات کامل  شرکت و یا کارخانه ای تولید کننده دارو و گواهی عدم آلوده بودن دارو از مهم ترین مدارکی است که باید شرکت واردکننده  دارو آنها را به همراه داشته باشد. 

لطفا سوال یا نظر خود را اینجا مطرح نمایید